Journalisten verliezen bijna een maandsalaris aan koopkracht

woensdag 22 februari 2023

Werknemers en freelancers in de mediasector verliezen door de torenhoge inflatie bijna een volledig maandsalaris. Met een gemiddelde inflatie van 10 procent in 2022 is de achteruitgang in koopkracht in tientallen jaren niet zo groot geweest. De NVJ zet in 2023 dan ook volop in op behoud van koopkracht. ‘En dat doen we met onze leden,’ zegt NVJ-secretaris Wais Shirbaz. ‘Alleen samen krijgen we de omroepen en uitgeverijbedrijven in beweging voor een structurele verhoging van de lonen en zzp-tarieven.’

Journalisten RTL Nieuws onderbreken werk voor een realistische loonsverhoging (foto: Dingena Mol)

Begin oktober bleek al uit een enquête onder NVJ-leden dat bijna een kwart van de ruim 1.000 respondenten in financiële moeilijkheden verkeert door de extreem gestegen kosten voor levensonderhoud en energie. ‘Nog diezelfde maand wisten we wij bij de Publieke Omroep een eenmalige crisiscompensatie van 750 euro voor elkaar te krijgen,’ vertelt Shirbaz, ‘al gold die helaas niet voor freelancers.’

De NVJ startte een petitie om ook werknemers in het uitgeverijbedrijf en zzp’ers in de mediasector te compenseren. Binnen twee weken werd de petitie door meer dan 1.500 journalisten ondertekend. ‘Maar grote uitgeverijen als DPG Media en Mediahuis hebben geen enkele compensatie geboden, ondanks forse winsten die ze aan hun journalisten te danken hebben.’

Een actieve achterban maakt het verschil

Met een gemiddelde inflatie van 10 procent in 2022 is een eenmalige compensatie inmiddels volstrekt onvoldoende, geeft Shirbaz aan. Het koopkrachtverlies is immers structureel. ‘Voor werknemers en freelancers komt het verlies bijna neer op een volledig maandsalaris. Feitelijk werk je twaalf maanden en krijg je er slechts elf betaald. Dat verlies moet gerepareerd worden.’

De NVJ zet in 2023 dan ook volop in op koopkrachtbehoud. ‘Wij zetten alles op alles om dat maandsalaris terug te halen, of je nu werknemer of freelancer bent,’ vult secretaris Zelfstandigen Milen van Boldrik aan. ‘Maar dat kunnen we alleen met onze leden. We zijn net zo sterk als onze achterban!’

Shirbaz wijst ook op de recente werkonderbreking door medewerkers van RTL Nieuws. ‘Daar gaat een krachtig signaal vanuit: die acties waren niet mogelijk geweest zonder de inzet van een actieve achterban. De leden maken het verschil.’

Overleg met de omroepdirectie en korte enquête

Op 9 maart gaat de NVJ samen met andere vakbonden in een overleg met de directie van de NPO. ‘We zullen duidelijk maken dat het koopkrachtverlies van werknemers én freelancers bij de omroep hersteld moet worden,’ licht Shirbaz toe. ‘Daarnaast sturen we begin maart een enquête naar al onze leden. Om de juiste strategie richting werk- en opdrachtgevers te bepalen, is de betrokkenheid van onze leden essentieel. We horen dan ook graag wat zij passende oplossingen vinden en hoe we die gezamenlijk kunnen bereiken.’

 

werf een lid

 

We houden je op de hoogte via onze site, socials en nieuwsbrieven. In ons Dossier Koopkrachtbehoud houden we het laatste nieuws voor je bij en vind je ook de ondersteuningsmaatregelen vanuit de NVJ, zoals het Sociaal Fonds en de Coulanceregeling Lidmaatschap.